Bizi Arayın ;
0216 514 96 86

Tüketici Hukuku

Tüketicilerin ekonomik çıkarlarının yanı sıra sağlığını ve güvenliğini korumak adına ve yine tüketicinin zararlarını karşılamak, bunu da yasal çerçeve doğrultusunda gerçekleştirmek adına düzenlemelerde bulunan hukuk birimidir. Koruyucu ve eğitici politikaların oluşturulmasında ve kişilerin buna teşvik edilmesinde önemli paya sahiptir. Ülkemizde tüketici olarak nitelendirilen kesim henüz hangi haklara sahip olduğunu bilmiyor ve zorda kalındığı durumda nasıl bir sürecin karşısına çıkacağını da kestiremiyor. Her tüketici bu konuda bilinçli olmalı ve sahip olduğu haklar çerçevesinde hayatına devam etmelidir. Göreceğiniz zararlar neticesinde sahip olduğunuz hakları kullanarak maddi ve manevi tazminat davası açabiliyor ve hakkınızı kanuni yollarla arayabiliyorsunuz.

Tüketici hukuku, firmalara karşı bireylerin haklarını müdafaa etmek ve bunlardan yararlanabilmek için gereklidir. Kusurlu malların ve mesafeli satış mukaveleleri gereğince malların iadesi, garanti kapsamında olan mallar için destek, bankaların tüketici kredileri, ürün bedelinin çok üzerinde fiyatlandırılmaması, fiyatlarda gereken kesintilerin yapılması ve taksitli satışlarda hakların aranması için gereklidir. Bireylerin kapıdan pazarlanan ürünler için verilen deneme sürelerini kullanabilmeleri ve üründen memnun kalınmaması durumunda imzalanan senetlerin iadesini sağlanmaktadır.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 2014 yılında yürürlüğe girmesi ve Tüketici Hukuku’ndan kaynaklanan uyuşmazlıklarda il ve ilçe hakem heyetlerinin faaliyete başlaması ve ikincil mevzuatlarla gerek üretici, gerek satıcı, gerek ithalatçı ve gerekse teknik servis hizmeti vermekte olan firmaların sorumluluk alanları ve yükümlülükleri genişletilmiştir. Anadolu Hukuk Bürosu mevzuat ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek Tüketici Hukuku’nun her alanında kaliteli ve sonuç odaklı olarak hizmet vermektedir.

Facebook Twitter Instagram